بارداری

بارداری

اگر اکنون باردار هستید یا قصد باردارشدن دارید، بهتر است بدانید که دوران بارداری قرار است به متفاوت‌ترین دوران در زندگی شما تبدیل شود. بدن شما در این مدت با انواعی از تغییرات جسمی و روحی مواجه می‌شود. شاید برخی از این تغییرات ناخوشایند باشند و به‌عنوان عوارض بارداری در نظر گرفته شوند؛ اما قرار است جسم و روان شما را برای پرورش یک موجود زیبا و سالم، آماده کنند. شما باید یاد بگیرید که در طول این ماه‌ها چگونه زندگی کنید و از عهده مراقبت از خودتان و جنین داخل شکمتان، برآیید.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به بارداری گردآوری شده است؛ این مقالات در بخش‌های مختلف نظیر روش‌های تشخیص بارداری، مراحل رشد جنین و بارداری در سه دوره، آگاهی از لوازم مورد نیاز مادر و نوزاد از طریق مقالات راهنمای خرید، بررسی انواع بارداری پرخطر، تغییرات نحوه زندگی در دوران بارداری، کلیه مراقبت‌های سلامتی لازم و عوارض بارداری احتمالی خدمت شما عزیزان ارائه می‌گردد. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در زمینه‌های مرتبط با بارداری افزایش یابد تا با یک دید روشن در مسیر بارداری گام بردارید. به ‌این‌ ترتیب می‌توانید یک بارداری سالم و موفق را تجربه کنید.

 

روش های تشخیص بارداری

روش‌های تشخیص بارداری از گذشته تا کنون تغییرات زیادی کرده‌اند؛ اما هدف از همه آن‌ها این بوده است که بتوانید با دقت و سرعت بیشتری به بارداری خود پی ببرید. تشخیص بارداری اهمیت زیادی دارد؛ زیرا آگاهی شما از باردار بودنتان و تطابق یافتن هرچه سریع‌تر با زندگی در دوران بارداری، تأثیر زیادی در سلامتی جنین در حال رشد و خود شما، خواهد داشت. درصورتی‌که شما در معرض بارداری پرخطر باشید، اهمیت این موضوع حتی بیشتر خواهد بود.  

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به روش های تشخیص بارداری گردآوری شده است؛ این مقالات در بخش‌های مختلف نظیر علائم بارداری، بی‌بی چک و آزمایش خون بارداری خدمت شما عزیزان ارائه می‌گردد. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما درباره اصول و روش‌های مختلف تشخیص بارداری افزایش یابد. به‌این‌ترتیب می‌توانید با تشخیص به‌موقع بارداری، تصمیم‌های مطمئن‌تری درباره آینده خود و فرزندتان بگیرید و یک بارداری سالم و موفق را تجربه کنید.

 

بارداری در سه دوره

بارداری برحسب اتفاقات مهمی که برای جنین رخ می‌دهد، به سه دوره اصلی تقسیم می‌شود: سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری. سه ماهه اول بارداری ازنظر رشد جنین، بسیار مهم است؛ همچنین بیشتر سقط جنین‌ها و نقایص هنگام تولد در این دوره اتفاق می‌افتند. بدن شما نیز، در سه ماهه اول دچار تغییرات اساسی می‌شود و با انواعی از علائم و عوارض بارداری مواجه می‌شود. سه ماهه دوم بارداری اغلب "دوره طلایی" نامیده می‌شود؛ زیرا بسیاری از عوارض ناخوشایند حاملگی، در این دوره ناپدید می‌شوند. در سه ماهه آخر نیز، تغییرات بسیار مهمی در بدن جنین ایجاد می‌شود؛ همچنین ممکن است در این دوره، برخی از عوارض جسمی بارداری و همچنین عوارض روحی بارداری، به حد آزاردهنده‌ای برسد.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به بارداری در سه دوره گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلف نظیر اتفاقات مهم، مراقبت‌ها، اصول تغذیه و باید و نبایدهای سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری پرداخته شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما درباره دوره‌های مختلف بارداری افزایش یابد. به‌این‌ترتیب می‌توانید یک بارداری سالم، موفق و عاری از استرس را تجربه کنید.

راهنمای خرید

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های والدین در دوران بارداری، مقوله خرید لوازم مورد نیاز دوران بارداری و دوران پس از تولد کودک است. شما نیاز به یک راهنمای خرید دارید تا مطمئن شوید آنچه می‌خرید، نیاز شما و کودکتان را فراهم می‌کند. شاید ساده به نظر برسد، اما استفاده از تجربه و تخصص در خرید لوازم، می‌تواند باعث صرفه‌جویی فاحشی در وقت و هزینه شما شود. 

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به راهنمای خرید گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلف نظیر اصول خرید سیسمونی پرداخته شده است. هدف از مقالات این بخش این است که بتوانید از تجربه و تخصص دیگران برای خرید لوازم مورد نیاز کودکتان استفاده کنید تا با کمترین هزینه و زمان، بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

بارداری پرخطر

در برخی از بارداری‌ها ممکن است سلامت مادر و جنین در خطر باشد که به آنها، بارداری پرخطر گفته می‌شود. در این نوع بارداری‌ها، لازم است که مادر و جنین در تمام طول بارداری تحت نظر مراقبت‌های پزشکی باشند تا از وقوع هر اتفاق ناخوشایندی جلوگیری شود. قاعدتاً، مادرانی که حاملگی‌های پرخطر دارند باید بیشتر از دیگران به پزشک مراجعه کنند و اقدامات تشخیصی-درمانی بیشتری هم انجام دهند. اگر بارداری شما هم از نوع پرخطر است، نیازی به نگرانی نیست؛ اگر مراقبت‌های شما به‌درستی و به‌موقع انجام شود، هیچ خطری شما و جنین را تهدید نخواهد کرد. 

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به بارداری پرخطر گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلف نظیر بارداری ناموفق، بارداری‌های خاص و تأثیر بیماری‌ها در بارداری پرداخته شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش یابد و از استرس و نگرانی شما کاسته شود. به‌ این‌ ترتیب می‌توانید با مدیریت صحیح این وضعیت، یک بارداری سالم و موفق را تجربه کنید. 

 

زندگی در دوران بارداری

زندگی در دوران بارداری تا حدودی، چالش‌برانگیز است؛ چراکه شما قبل از انجام هر کاری، باید اندکی مکث کنید و ببینید که انجام آن کار به نفع شما و کودکتان هست یا نه. آنچه سپری کردن این دوران را برای شما آسان‌تر می‌کند، افزایش علم و آگاهی شماست. اگر شما بدانید که انجام چه کارهایی در بارداری مجاز است و چه کارهایی ممنوع، دیگر استرس و اضطراب نخواهید داشت و می‌توانید از تک‌تک روزهای خود در دوران بارداری لذت ببرید.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به زندگی در دوران بارداری گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلف نظیر رابطه جنسی در بارداری، اصول تغذیه بارداری، ورزش‌های مناسب بارداری و باید و نبایدهای سفر در بارداری پرداخته شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش یابد و از استرس و نگرانی شما کاسته شود. به‌این‌ترتیب می‌توانید علاوه بر داشتن یک بارداری سالم و موفق، کیفیت زندگی خود را در دوران بارداری ارتقا دهید.

 

مراقبت های سلامتی

بدون شک، مهم‌ترین کاری که می‌بایست در طول بارداری انجام دهید، مراقبت از سلامت خود و جنینتان است. این مسئولیت شما از لحظه‌ای که تصمیم به بارداری می‌گیرید یا از بارداری خود مطلع می‌شوید، تا لحظه‌ای که کودک دلبندتان به دنیا بیاید، ادامه خواهد داشت. درواقع، این مراقبت‌ها علاوه بر اینکه در میزان موفقیت بارداری شما نقش دارند، می‌توانند روی سلامت جنین و میزان عوارضی که در بارداری تجربه خواهید کرد نیز، تأثیر داشته باشند.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به مراقبت‌های سلامتی بارداری گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلف نظیر انتخاب پزشک، مصرف دارو، خودمراقبتی مادر و آزمایشات بارداری پرداخته شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش یابد. به‌این‌ترتیب می‌توانید علاوه بر داشتن یک بارداری سالم و موفق، سلامت خود و جنینتان را نیز، تضمین کنید.

 

عوارض بارداری

عوارض بارداری بخش جدایی‌ناپذیر حاملگی هستند که تقریباً همه زنان، کم‌ و بیش آن را تجربه می‌کنند. بسیاری از این عوارض، درنتیجه تغییرات هورمونی بدن در بارداری ایجاد می‌شوند. این تغییرات بدن شما را برای رشد و پرورش یک موجود لطیف و زیبا آماده می‌کنند؛ اما ممکن است برخی از آنها جسم یا روان شما را آزرده کنند. خوشبختانه بسیاری از این عوارض قابل پیشگیری هستند و برخی از آنها را هم می‌توان تحت کنترل درآورد. 

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به عوارض بارداری گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلف نظیر عوارض جسمی بارداری، عوارض روحی بارداری و انواع اختلالات خواب در دوران بارداری پرداخته شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش یابد و با شیوه‌های پیشگیری و مدیریت عوارض بارداری آشنا شوید. به‌این‌ترتیب می‌توانید علاوه بر داشتن یک بارداری سالم و موفق، سلامت خود و جنینتان را نیز، تضمین کنید.